ISW про абсурдне «побєдобєсіє» Путіна 9 травня і його спроби «продати» росіянам захоплення крихітних сіл
10 травня 2024 18:10
Російський диктатор Володимир Путін вкотре використав День перемоги 9 травня у РФ, щоб абсурдно представити Росію як нібито «бастіон» боротьби з нацизмом, а самого себе — як «ефективного» командувача, який буцімто здатен на спонтанні тактичні рішення щодо фронту.
Таку оцінку дає Інститут вивчення війни у новому звіті, проаналізувавши «святкування» 9 травня у Росії, промови і публічні появи російського диктатора в цей день.
Аналітики ISW констатують, що свою основну промову з нагоди російського свята День перемоги Путін використав для посилення ворожого сприйняття Заходу в Росії - зокрема шляхом заяв про те, що західні країни нібито намагаються стерти внесок Радянського Союзу в перемогу над нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.
Зокрема, спотворюючи дійсність, Путін говорив про те, що:
Захід нібито намагається «переписати» історію Другої світової війни та «знищити» пам’ять про радянський героїзм і жертовність;
західні країни підтримують «нацизм» в Україні (повторення ще одного давнього наративу Кремля, нагадують в ISW), і загалом буцімто докладають ширших зусиль з «розпалювання міжетнічних і міжрелігійних конфліктів» у всьому світі;
Радянський Союз нібито вирішив «долю людства» під час битв «від Мурманська до Кавказу і Криму», тоді як Захід нібито прагне «забути уроки» Другої світової.
В ISW нагадують, що за час повномасштабної війни проти України Путін вже третій рік поспіль у своїх промовах 9 травня повторює антизахідні наративи РФ та «абсурдно» намагається прирівняти загрозу з боку нацистської Німеччини до примарної загрози, яку нібито становить Україна. Аналітики вважають, що диктатор «щиро вірить» в озвучувані ним загрози спадщині Радянського Союзу і, як наслідок, сучасній російській державі. «Це переконання узгоджується з неодноразовими спробами Путіна переписати [історію] та реабілітувати агресію Радянського Союзу проти Польщі, короткий союз СРСР із нацистською Німеччиною та злочини, скоєні [Союзом] проти власного народу до, під час і після Другої світової війни», — підкреслюють в Інституті вивчення війни. Тож Путін використав свою промову під час параду на День Перемоги, аби представити Росію як нібито «бастіон» у боротьбі з нацизмом, резюмують в ISW. Він також назвав російське вторгнення в Україну «важким перехідним періодом», який Росія має пройти, і намагався подати цю війну як частину «великої історичної боротьби Росії проти нацизму».
Однак насправді Кремль регулярно використовує міфи про Другу світову війну, щоб укріпити внутрішню підтримку свого вторгнення в Україну та представити свою загарбницьку війну проти України як частину ширшого екзистенційного конфлікту із Заходом. Спроби Путіна представити Росію як жертву нацистської агресії та лідера уявної «антинацистської коаліції» балансують на тонкій межі - як імовірно сподівається Путін, така риторика сподобається як ультранаціоналістичному колу його прихильників, так і ширшим верствам російського населення, вважають в ISW.
Аналітики також зауважили, що на параді Путін оточив себе кількома іноземними офіційними особами, щоб постати в образі нібито ефективного державного діяча, який здатен створити альтернативну «коаліцію» проти сил колективного Заходу. У цій ролі «фону» виступили білоруський диктатор Олександр Лукашенко, а також лідери Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменистану, Узбекистану, Куби, Гвінеї-Бісау та Лаосу, які стояли разом з Путіним на «парадній» трибуні. Порівняно з минулими роками помітною була відсутність прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна. Водночас відсутність дружніх Москві представників Ірану, Північної Кореї та Китаю може свідчити про те, що Путін бажає випередити ці держави, з якими Росія явно пов’язана, у намаганнях збудувати власний «багатополярний» світовий порядок під проводом Росії.
В ISW звернули увагу і на те, що саме 9 травня Кремль та російська пропаганда поширили деталі нещодавньої зустрічі Путіна з командирами кількох російських формувань, які беруть участь у війні проти України. Зустріч, яку ISW називає «зрежисованою», відбулася 7 травня, однак її деталі Москва поширила в День перемоги 9 травня — ймовірно, щоб скористатися емоціями цього дня у РФ та представити Путіна як нібито добре поінформованого та ефективного Верховного головнокомандувача російської армії. Під час цієї зустрічі диктатор показово приймав нібито «спонтанні» військові рішення, хоча насправді вони такими не були, пояснюють в Інституті вивчення війни. Наприклад, командувач 810-ї окремої бригади морської піхоти (Чорноморський флот РФ) удавано пожалівся, що бригада «переукомплектована» і звернувся до Путіна з проханням реорганізувати її. Диктатор відповів, що видасть наказ про розширення 810-ї ОМБр до дивізії як нібито «експромтне» рішення проблеми. Однак в ISW нагадують, що раніше Міноборони Росії вже оголошувало про плани реорганізації семи мотострілецьких бригад у мотострілецькі дивізії. Крім того, саме 810-та бригада морської піхоти РФ була кілька разів розгромлена в Україні, тож твердження її командира про нібито 11 тис. військовослужбовців у складі формування (зазвичай бригада нараховує до 3 тис. військових) є «неправдоподібними» — якщо тільки така кількість не є частиною її переформатування в дивізію, яке вже розпочалося.
Крім того, на цій зустрічі Путін намагався продемонструвати свою участь у дрібних тактичних рішеннях і показати себе навіть краще поінформованим, аніж його командири. Зокрема він перебив командира 74-ї окремої мотострілецької бригади, який намагався поставити питання про виробництво БПЛА у Росії. Диктатор натомість заявив, що йому відомо, що російським військам було важко захопити село Бердичі (на північний захід від Авдіївки), але зрештою це вдалося. В ISW звертають увагу, що Путіну довелося вихвалятися захопленням прифронтового села з довоєнним населенням 267 осіб — що стало частиною пропагандистських зусиль Кремля «продати» росіянам як нібито «досягнення» захоплення крихітних прифронтових поселень, хоча населення РФ не має жодної уяви про те, де розташовані ці населені пункти і наскільки вон великі
Тож зрештою зрежисована зустріч з російськими командирами, приурочена до 9 травня, ймовірно, була покликана провести паралелі між «участю» Путіна у тактичних рішеннях, що стосуються фронту, і репутацією радянських військових командувачів під час Другої світової війни, резюмують в ISW.
Джерело: NV