Як перетворити Україну на першу діджиталізовану демократію

Переглядів: 296

23 листопада 2023 21:20

Як перетворити Україну на першу діджиталізовану демократію фото

Якою має бути основа для планування та створення майбутнього для України? Чи варто його планувати та програмувати, і чи можемо ми взагалі впливати на цей процес?

Своєю думкою у розмові з Сергієм Гайдайчуком, засновником та президентом CEO Club Ukraine для проєкту "Діалоги про майбутнє", поділився Сергій Гайдай – політтехнолог та директор зі стратегічного планування агентства Гайдай.Ком.

"Діалоги про майбутнє" – це проєкт CEO Club Ukraine, що спрямований на кристалізацію і переосмислення ключових ідей, наративів і стратегій розвитку України у різних сферах. У розмовах з провідними інтелектуалами, політиками, громадськими діячами, підприємцями та експертами, формуються обриси візії нової України та шлях до її реалізації. 

                   Сутність професії "політик" вже давно не сприймається в Україні належним чином

В Україні слово "політик" традиційно сприймається лише з негативного боку. Для більшості у суспільстві політики – це люди, які "дориваються" до влади, будують власний добробут завдяки отриманим можливостям і турбуються лише про власне благополуччя. У дійсному ж значенні політик – це завжди була і є досить елітарна професія, яку гідна мати людина, здатна створити якомога краще середовище, у якому житиме суспільство. Цей процес твориться політиками спільно з національною елітою та громадянським суспільством, які разом мають здатність закладати нове перспективне майбутнє, майбутнє мрії, і можуть переконати у ньому значну кількість людей, аби воно сталося. Бо для того, щоб майбутнє відбулося, про нього важливо вміти мріяти, важливо вміти його уявляти, прагнути, працювати заради нього, і тоді воно обов'язково буде таким.

                  Людина майбутнього – це людина відповідальна, а не патерналістська

Майбутнє – це світ без кордонів, повне самоврядування, розвиток і максимальна свобода. Ми здатні досить швидко змінюватися та розвиватися, якщо перед нами будуть нові правила гри та максимальна свобода. Тому і людина майбутнього – це людина відповідальна, а не патерналістська, а отже у нас повинна бути справжня політична конкуренція та можливість самому приймати більшість своїх життєвих рішень і ставитися до влади не як до володаря, начальника чи керівника, а ставитися як до сервісу, який надає послуги. 

                 Україні не потрібно нікого наздоганяти, наслідувати та копіювати, щоб стати успішною. Їй потрібно мати більшу амбіцію, задавати тренди і прагнути стати новою краної мрії 

Після проголошення Незалежності ми залишилися з багажем минулих радянських звичок, традицій та соціально-політичного устрою. Замість того, щоб повністю від цього всього відмовитися і побудувати натомість щось нове, ми спробували пристосовувати цей спадок до своїх нових реалій. Через це досить швидко в нашій країні виявився панівний клас, який зрозумів, що така модель устрою є достатньо комфортною для нього, а отже не варто нічого змінювати. Тому сьогодні для нас надзвичайно важливо побудувати нову сучасну державу і зробити це без всіх застарілих традицій, а на основі мрії, великої мрії про щось нове, що дозволить нам випередити цивілізацію і стати країною мрії, як колись США. 

                   Україна майбутнього – це країна найбільших прав, свобод та можливостей. Таке    прагнення може стати національною ідеєю для всієї країни

Тільки країни з великою національною ідеєю досягали значних цивілізаційних успіхів. Наприклад, Ізраїль мріяв побудувати єдину країну, де євреїв не будуть переслідувати. Сінгапур – прагнув збудувати першу країну з найвищим рівнем життя і найбільш вільною економікою. Їм це вдалося, адже в основі кожної великої національної ідеї було бачення майбутнього, якого країна прагне досягти і консолідує сили навколо цього. В України це бачення повинно полягати у тому, щоб спробувати стати країною найбільших прав, свобод і можливостей для окремої людини. Коли є таке бачення – є всі можливості для країни створити щось нове і унікальне.  

Держава без держави – ідея, яку Україна може запропонувати всьому світу 

Для того, щоб бути сильними на глобальній арені та привнести щось нове, ми можемо продемонструвати світові зовсім інший новий соціальний устрій, який стане одним із найбільш прогресивних. Україна має всі можливості пропонувати концепцію "держави без держави" – першу країну, де держава майже повністю відсутня, а всі державні інституції скорочені до мінімуму. Це саме та країна, у якій громадяни мають право на максимальне самоврядування, беруть відповідальність за себе, отримують максимум свободи для своїх можливостей, і вони і є владою. Таку модель Україна може показати всьому світу як приклад суспільства, яке саме у такий спосіб здатне розвиватися значно швидшими темпами. 

Три ключові риси нового лідера України

Людина, яка гідна зайняти роль нового лідера для України, повинна бути людиною, по-перше, з пристрасною мрією змінити цю країну. По-друге, вона повинна мати власне чітке бачення, розуміння того, що і як треба робити, завдяки чому зможе запропонувати свою модель. А по-третє, це має бути людина, яка триматиме потужний силовий блок і матиме змогу не просто боротися проти старої системи, а й повністю знищити та зламати її. 
Схожі новини: