Без мобілізації шансів не було. Росіяни, які атакували ЗСУ в Херсонській області з Криму, мали чисельну перевагу 12 до 1
22 листопада 2023 17:50

Шансів втримати оборону в Херсонській області на початку повномасштабного вторгнення Росії у Збройних сил України не було, тому що росіяни, які там атакували, мали чисельну перевагу 12 до 1.
Станом на 24 лютого 2022-го в розпорядженні українського Генштабу було 24 піхотні бригади, і лише одна з них — 59-та окрема мотопіхотна — мала захищати все лівобережжя Херсонщини та напрямок Мелітополя. Вона розташовувалася на полігоні Олешківські піски. Крім того, 137-й батальйон морської піхоти перебував безпосередньо на адмінмежі з окупованим Кримом. 59-та бригада налічувала близько 1,5 тис. військовослужбовців.
«Артилерія мала неповний склад, бо два дивізіони перебували на навчанні у Дівичках на Київщині, група інженерного забезпечення — це сапери — також знаходилась на навчанні в Кам’янці-Подільському. Плюс ще було десь 250 осіб у 137-му батальйоні морської піхоти, який був укомплектований на 50%. З них частина — це строковики, які вели стабілізаційні дії на межі з Кримом», — так про сили, які були в його розпорядженні, розповідав у інтерв'ю Українській правді генерал-майор Андрій Соколов, який на момент повномасштабного вторгнення він був командувачем Оперативного командування Південь.
Таким чином зі сторони Криму росіяни, які атакували українські війська, мали чисельну перевагу у співвідношенні, як мінімум, 12 до 1. За оцінкою Соколова, 20−25 тис. російських військових виступили проти 1750 українських солдатів.
«З оперативної доцільності на цьому напрямку необхідно було мати не менше 4 бойових бригад», — розповіли NV у Генштабі. «З урахуванням ситуації, що була станом на 24 лютого 2022 року, не існувало можливості переміщення додаткових сил ЗСУ з числа наявних для оборони південного регіону без суттєвого ризику послаблення оборонних можливостей на інших напрямках вторгнення, насамперед, з півночі на Київ», — уточнили там.
«Без мобілізації ніяких шансів на утримання не було. Без прихованої або явної мобілізації наростити кількість армії неможливо. На яких правових підставах ви „підтягнете“ кількість військ до необхідного? Та й що було перекидувати на Південь? Звідки? Зі Сходу? Там був точно так само небезпечний напрямок», — пояснив NV Віктор Чумак, генерал-майор юстиції запасу і поки що останній головний військовий прокурор України (нині посаду ліквідовано).
У вересні 2023 року Українська правда здійснила реконструкцію подій під час оборони півдня на початку російського вторгнення в Україну.
Видання повідомило, що першою лінією оборони був 137-й батальйон морської піхоти, який ніс службу безпосередньо на перешийках з Кримом і вів спостереження за росіянами. Морпіхів було 300 осіб, половина з них — строковики.
Військові 59-ї бригади повинні були зайняти в разі нападу Росії другий оборонний рубіж.
11 квітня 2022 року ДБР відкрило справу про неналежну оборону Херсонської області, що призвело до її швидкої окупації.
У березні 2023 року ДБР у відповідь на запит ВВС Україна відповіло, що справу розслідують за частиною 1-ї статті 111 та частиною 3-ї статті 425 Кримінального кодексу — державна зрада та недбале ставлення до військової служби.
Мова йде про неналежну організацію мінування мостів і дамб для подальшого підриву, щоб стримати наступ Росії вглиб материкової України.
Джерело: NV