В чем же опасность морских блох для отдыхающих в Кирилловке

Переглядів: 4993

5 липня 2019 15:02

В чем же опасность морских блох для отдыхающих в Кирилловке фото
Морские блохи в Кирилловке

Азовское море в Кирилловке заполонили морские блохи. Такую информацию на днях распространили многие СМИ. При этом утверждали, что блохи довольно опасны, поскольку, кусая отдыхающих, могут заразить опасной болезнью. Но так ли это на самом деле?

Миф об опасности морских блох развеял паблик «По той бік новин» в Фейсбук:

«Десятки ЗМІ нещодавно поширили новину про «нашестя» морських бліх. Насправді, це важко назвати новиною, а більше нагадує пост із соціальних мереж, який має на меті нагнати жаху і збільшити кількість користувачів на сайтах.

На ваші прохання, ми з’ясували, що таке морські блохи, чи дійсно вони є на узбережжі Азовського моря (спойлер - так), які загрози несуть (спойлер - не несуть майже ніяких загроз) і що з цим усім робити.

Одне із видань почало поширювати СТРАШНЕ - мовляв, морські блохи викликають жахливе захорювання саркопсильоз. Це брехня, адже йдеться про інших мешканців водойм, які живуть у тропічних районах Африки та Південної Америки і не мають жодного стосунку до України.

Але повернемося до українських морських блох. Ми поспілкувалися із науковцями, які досліджують ракоподібних (саме до цього виду і належать морські блохи), епідеміологами із Мелітополя та Запоріжжя, а також лікарями.

Усі деталі нам роз’яснив Сергій Кудренко, молодший науковий співробітник Інституту морської біології, що в Одесі.

- Морські блохи (їх ще називають амфіподами) - це бокоплави, ракоподібні, звичайні для України, маленькі організми, не більше 2 см - тому на них рідко звертають увагу. В Чорному морі їх більше 100 видів. Усі бокоплави подібні за будовою, але одні мешкають на березі, інші у воді. В районі берегів Чорного та Азовського морів живе близько десятка видів. Ті, хто заважає туристам відпочивати, - це орхестії. Вони скачуть, і саме через це їх назвали морськими блохами. Вони часто мешкають під водоростями, які викидає на берег. На глибині до 50 см живе інший вид, але незалежно від виду, ці блохи - нормальне явище для України. Вони завжди були у прибережній зоні моря.

- Чому морські блохи стали такими поширеними зараз?

- Їхній чисельності зараз сприяє два фактори:перелов риби, яка ними харчується; Чорне і Азовське море нещодавно «цвіло», було багато органічних залишків. В Азовське море виноситься багато залишків з річок - це добра кормова база для морських бліх. І для тих, хто на березі, і для тих, хто в морі. Є що їсти - вони розмножуються. Але треба розуміти, що амфіподи (вони ж «морські блохи») - це не хижак для людини, це не паразит для людини, це дуже корисні організми. Вони їдять органічні залишки і тим самим очищують зону пляжу і води. Далі - ними харчуються птахи, риби та інші тварини.

-  Укуси морських бліх небезпечні?

- Деякі люди мають чутливішу шкіру за інших. Ця дитина, про яку пишуть в інтернеті - це наслідок укусів на чутливій шкірі. Але треба мати холодну голову: якщо вас кусає комар - це звичайне явище. Комар може вкусити до вас іншу людину, мишу, тварину і т.д. - це як брудний шприц. Коли кусає оцей маленький рачок - він забирає малесенький шматочок, якщо туди потрапляє якийсь бруд або, наприклад, якась маленька частинка самого рачка - це може викликати місцеве запалення, яке і характеризується почервонінням шкіри. Це неприємно, але нічого страшнічого не відбувається. У більшості людей місце укусу щіпає півгодини, а далі симптоми проходять.

Педіатр Анастасія Бикова-Шевелицька підтверджує, що морські блохи не несуть великої загрози для людей. «Звісно, все залежить від кількості укусів і чутливості шкіри, а також схильності до алергічних реакцій. Найнеприємніше - це свербіж або висипання, які можуть з’явитися як одразу, так і через деякий час (у когось висип може з’являтися у період до 24 годин). Якщо є свербіж і дискомфорт, то можна прийняти антигістамінний препарат (протиалергічний). У випадках сильної реакції потрібно обов'язково звертатися до лікаря».

Також Сергій Кудренко пояснює:

- Якщо є амфіподи (морські блохи), це означає, що вода чиста - тобто немає хімічного забруднення води (інші санітарні показники можуть мати відхилення від норми, але хімічного забруднення точно немає - ред.).

Людям, у яких чутлива шкіра, він радить обирати сухіші пляжі (щоб морські блохи не кусали на піску), а також місце з маленькою течією (щоб не кусали у воді).

Морські блохи завжди є і були в Азовському і Чорному морях. Вони мешкають і в Києві, тільки трохи інші види. Амфіподи - це один із важливих елементів екосистеми, оскільки забезпечують чистоту води і пляжів.  Також науковець стверджує, що з часом їх кількість буде трохи зменшуватися. Щоб швидше зменшити чисельність тих, хто мешкає на березі, треба чистити пляж від органічних залишок. Щоб зменшити кількість тих, хто живе у воді, треба а) контролювати вилов риби; б) дивитись, щоб річки, які впадають в Азовське море не заносили органічної речовини - але ці річки, на жаль, усі не в нас. Тому зараз людям із чутливою шкірою просто треба перетерпіти або шукати інші місця відпочинку.

А тепер кілька слів про те, чому ми написали про це.

Локальне видання РІА Мелітополь опуліковало щось на кшталт новини про те, що морські блохи атакують узбережжя. Від укусів постраждала мелітопольська сім’я. Жодного фактажу, коментарів фахівців, але незрозумілі фото облетіли весь інтернет. Оскільки постраждала сім’я із Мелітополя, ми звернулися до фахівців-епідеміологів із Мелітополя та Запоріжжя. Роман Скляров, головний позаштатний спеціаліст з епідеміології м. Мелітополь роз’яснив, що жодних інфекційних випадків, пов’язаних із морськими блохами у Мелітополі не зафіксовано. Ймовірніше за все, йдеться про алергічні реакції. Цю інформацію, але уже в обласному масштабі нам підтвердили у ДУ «Запорізький лабораторний центр».

Зберігайте спокій і не сійте паніку».Имя:
Ваш комментарий:

Аноним
5 липня 2019 г. (17:05)

Да, Мелитопольские журналисты, такие журналисты! Они так торопятся новости писать, при чем пишут либо  не понимая о чем, либо откровенно врут. Иногда на ленте РИА одну и ту же новость можно почитать с разными данными. Лишь бы сенсация

А в основном списывают непроверенные факты с переписки в фейсбуке

Аноним
6 липня 2019 г. (02:20)

Дуже красиві! !! 

Сергей
15 липня 2019 г. (20:50)
Комментарий удален

Схожі новини: