Під спалахом з'являється тінь: у Запоріжжі відкрили незвичайне графіті, присвячене відомому музиканту

Переглядів: 188

3 жовтня 2023 09:30

Під спалахом зявляється тінь: у Запоріжжі відкрили незвичайне графіті, присвячене відомому музиканту фото

У Запоріжжі презентували зникаюче графіті, присвячене відомому запорізькому музиканту Андрію Лободі, якого не стало у 2015 році.

Андрій Лобода був лідером, мабуть, найвідомішого запорізького гурту "Хорта" і багато зробив для розвитку української культури. Пісні, які писав і виконував Андрій, поєднували сучасність і фолк, і закохували людей в Україну - це і є справжній, а не показний патріотизм. Також він організовував і брав участь у благодійних концертах.

Навіть якщо ви не пам'ятаєте ім'я Андрія Лободи, то напевне чули пісню, яку він написав - "Запоріжжя - це Україна", що стала неофіційним гімном нашого міста. Ця знакова для запоріжців композиція була створена майже 20 років тому (!), у 2004 році.

Нещодавно вулицю Волзьку, що в Шевченківському районі, перейменували на вулицю Андрія Лободи. Вона знаходиться неподалік від Магістральної, 70, де і нанесений малюнок із зображенням музиканта. Саме у цьому будинку Андрій Лобода прожив майже все життя, з 2 до 36 років.

Ідея стрітарту належить близьким друзям і колегам Андрія. Її втілив запорізький дует молодих вуличних художників Sleepy_Sun і Hello_0 під кураторством культурологині Льони Радченко, яка тривалий час була колегою музиканта у журналістиці.

Sleepy_Sun і Hello_0 малюють графіті, які повністю проявляються, коли фотографуєш їх зі спалахом. Такий ефект створюється завдяки використанню сітловідбивальних фарб і став візитівкою художників. Так вони зображують нематеріальні речі; спогади, події, думки.

Під спалахом з'являється тінь музиканта, на якій проявляються рядки з пісні "Запоріжжя - це Україна". Але не в таку дуже сонячну погоду, як була під час презентації.

"Схожий! Усередині все перевернулося"

На відкриття прийшли батьки Андрія, Євген Володимирович та Любов Григорівна.

"Схожий! Усередині все перевернулося. Для нас це і радість, що Андрія пам'ятають, і біль, що його немає. Дуже вдячні", - зі сльозами на очах каже zprz.city Любов Григорівна.

Євген Лобода поділився спогадами з zprz.city, що Андрій почав писати пісні у 15-16 років – якраз закінчив музичну школу за класом акордеона та навчився грати на гітарі.

"Тоді ми почали змагатися з Андрієм, хто скільки напише пісень за тиждень. (Я з дитинства грав на гітарі). Він міг написати і дві, і три пісні на тиждень, а я ні, я працював. Закінчилося тим, що я сказав: "Синуля, ти мене переконав, продовжуй далі".

У 17 років він написав пісню "Чорний ворон", таку душевну, ми співали її вдома. Андрій дуже любив цю пісню. І коли робили пам'ятник Андрійкові, а він похований на цвинтарі на Леваневського, на плечі у нього зображений ворон, а поряд – вовк. Це за словами його пісні".

Одним з ініціаторів створення графіті став друг Андрія, беззмінний вокаліст і нинішній лідер "Хорти" (тепер - "Khorta") Юрій Юрченко. Поява вулиці Андрія Лободи, яка знаходиться між Магістральною і школою, де він вчився, за словами Юрія, й надихнули на появу стріт-арту.

"Поруч знаходиться школа № 68, де ми з Андрієм навчались, я жив на Магістральній, 94. І ми ходили до школи цією вулицею Волзькою, купували по дорозі свіжі хрусткі французькі батони. До речі, на спортивному майданчику біля школи, ми й познайомились, ще в шкільному дитинстві.

Андрій був вище і захистив мене від дорослих хлопців-хуліганів. З цього й почалась наша дружба. Мені здається, що я ще нікому про це не розповідав. Така була цікава історія знайомства. Пригадав її тому, що потрапив до будинку дитинства", - розповів Юрій Юрченко.

Як створювали стрітарт

Артдует, дівчина Sleepy Sun і хлопець Hello, у традиціях Бенксі вирішили не називати свої справжні імена. Вони розповіли про роботу над стрітартом, присвяченим Андрію Лободі.

Hello зізнався, що раніше чув пісню "Запоріжжя - це Україна", але не знав про "Хорту" та Андрія Лободу.

"А коли нам запропонували зробити йому меморіал, то тут пазлики й склалися". "Ми вивчили творчу діяльність, зрозуміли, що вона не суперечить нашим поглядам і набили такий пам'ятний мурал", - розповіла Sleepy Sun.

"Нам надали світлини Андрія Лободи, ми з ними працювали, колажували, щось знаходили в Інтернеті. Нам сказали, що його зріст був близько 1 м 85 см. Приблизно реальний зріст і зобразили", - додає Hello.

Тобто, ця композиція складалась з кількох фотографій.

Льона Радченко повідомила, що все зроблено за дозволами, жителі будинку дали згоду на стінопис. Реалізація проєкту відбулася за сприяння департаменту культури і туризму Запорізької міської ради.

Адреса стрітарту: Магістральна,70

 
Схожі новини: