Неймовірно гарні та патріотичні: у Незламному хабі запоріжанки прикрасили ялинку своїми унікальними вишитими кульками

Переглядів: 342

4 грудня 2023 17:25

Неймовірно гарні та патріотичні: у Незламному хабі запоріжанки  прикрасили ялинку своїми унікальними вишитими кульками фото

"Запорозькі Берегині" прикрасили вишитими кульками ялинку у Незламному хабі

Цьогоріч головну міську ялинку у Запоріжжі, як і у минулому році, на площі Маяковського встановлювати не будуть. Але свята юних запоріжців та діточок переселенців ніхто позбавляти не буде. Так, чимало різдвяно-новорічних заходів проводитимуться в Незламному хабі, де встановили невеличку ялинку.

Вона — унікальна, тому що прикрасили ялинку кульками, які вишили членкині ГО «Запорозькі берегині», до яких доєдналася майстриня з Києва Вікторія Бієнко.

Колекцію берегині подарували місту, щоб і наступні покоління запоріжців могли милуватися неймовірною красою, а ще — розуміти, якими незламними були запоріжці під час повномасштабної війни з росією! Адже кульки запоріжанки вишивали і під обстрілами, і під час повітряних тривог, і при свічках, коли не було світла.

На презентації голова ГО «Запорозькі берегині» Олена Шевчук розповіла про проєкт, а також представила майстринь, які вишивали новорічні прикраси.

Олена Шевчук нагадала, що вона з дівчатами побачила повномасштабну війну вже об 11 годині 24 лютого 2022 року, коли у госпіталь привезли перших поранених хлопців. “Берегині” приїхали у госпіталь, тому що в перший день вторгнення росіян там не вистачало кухарів, не було людей, які могли б доглядати поранених.

“Запорозькі берегині” - єдина офіційна волонтерська організація у Запорізькому військовому госпіталі. Олена Шевчук час від часу організовує збори для потреб госпіталю.

"Ми побачили повномасштабну війну буквально через кілька годин після її початку. Серце обливалося слізьми, коли дивилися на поранених хлопців. Наші дівчата там днювали й ночували. Згодом, коли впевнилися, що наша волонтерська діяльність на правильному шляху, почали вишивати. Націю, вважаю, роблять дві речі — наша мова і наші традиції. Ми зберігаємо і мову, і традиції", - згадує Олена Шевчук.

Так, до “Запорозьких берегинь” деякі майстрині приєдналися після навчання на безкоштовних курсах вишивки або української мови, які організовувала Олена Шевчук.

Проєкту вишиваних новорічних кульок пішов третій рік. Раніше їх розвішували на ялинках в Головному управлінні ДСНС в Запорізькій області,  у храмах. Цьогоріч унікальні кульки зможе побачити значно більша кількість запоріжців та їх дітей — у Незламному хабі проводиться дуже багато різноманітних заходів.

Обереги на ялинці

У створенні колекції брали участь 10 майстринь. Частина з них була присутня на презентації, майстрині самі вішали на ялинку власноруч створені шедеври.

Як зізналася Лариса Середа, вона вишила небагато кульок. Але всі вони — зі змістом. Лариса розповіла:

“Я хотіла об’єднати у цих кульках те, що зараз у нас на серці. Моя найулюбленіша — з деревом життя. Це дуб запорізький, на якому зобразила герб України. На зворотньому боці вишила “Мрій! Живи! Люби!".

Ці слова сказала мені дружина військового, яку я запитала, як вона виживає. “Тому що в мене є дитина, яка дає мені силу мріяти”, - відповіла вона. Я б ще додала, що у нас є ті, які сидять в окопах, без ротації, часто без нормальної їжі, б’ють ворога і дають нам право жити.

Звісно, я люблю того, хто нас захищає — свого чоловіка. І цими кульками показую, як треба любити своїх рідних, нашу Україну. На кульках також вишила “Любіть Україну”, “ЗСУ”.

Людмила Гармаш у цьому році вишила, за її словами, понад 50 кульок. Майстриня також вишивала великі писанки для поважних людей — Анджея Дуди, Бориса Джонсона, Валерія Залужного, Джо Байдена, королеви Швеції Сільвії, Єпіфанія. Людмила виготовляла і чудові мотанки, які дарувалися визначним особам.А ще її вишиті маленькі шедеври отримували військові на передовій, лікарі, поранені.

Варто зазначити, що процес вишивання майстриня обов’язково супроводжує молитвою.

Для новорічної колекції Людмила Гармаш вишила дві дуже гарні кульки, одна з яких, я б сказала, велетенська за розміром:

“Люблю вишивати різними техніками в українських традиціях. Зараз вишила хрестиком, це не українська техніка, але зобразила на кульках коди сили. Наприклад, восьмипроменева зірка алатар — це символ захисту Божої матері. Хай Божа матір захистить Україну і особливо — наше Запоріжжя.

Вишиваю якісь гасла — щоб вони йшли у космос. І щоб Господь їх чув. Тут написано “Разом до перемоги!” Вишила багато квіточок, бо Запоріжжя багатонаціональне місто, тут є багато волонтерів. Щоб усі були разом, усі були захищені.

Людмила Гармаш розвісила свої кульки на ялинку, а трохи згодом - і кульки, які вишила киянка Вікторія Бієнко. Вікторія — переселенка з Донецька, у 2014 році переїхала з донькою і мамою в столицю. Зараз працює в банку, але знаходить час для улюбленого хобі і з радістю долучається до проєктів “Запорозьких берегинь”.

Тетяна Соловйова застосовує старовинну унікальну українську техніку “лиштва”, це коли вишивають білим по білому. Майже на всіх кульках майстриня вишиває Дерево роду:

“Символ життя, Дерево роду, поєднує наше коріння, наше сьогодення і наше майбутнє, - зазначає майстриня. - На кульці я також вишила “2024” - рік нашої перемоги. Хай так буде!"

Про свої кульки розповіла і волонтерка Анна Мартенс, яка плете сітки у центрі “Під парасолькою”. Аня прийшла на курси української мови і там Олена Шевчук дізналася, що слухачка -  вправна вишивальниця. Волонтерка вже вишила другу колекцію чудових новорічних кульок.

"Вишила кульку зі схематичним зображенням “Перемога”. Додала ще чарівні крильця від зірки алатар — щоб у нашій країні все було добре. І щоб у 2024 році була перемога", - мріє майстриня.

"Ялинка повинна бути в місті - своя, українська, автентична"

Олена Шевчук зізнається:

“Це мій найулюбленіший проєкт - творчий проєкт - казковий проєкт. В ньому таємниця і чари вишиті. Проєкт “Новорічні кульки” від “Запорозьких Берегинь” існує вже третій рік. Але цього року він набув іншого звучання: нам всім сьогодні не вистачає дива, а дітям і дорослим  - свята.

Згадайте, як ми завжди чекали зими, як чуда, бо знали, що попереду нас чекає багато новорічних свят, дитячих ялинок, подарунків. Війна вносить свої корективи до нашого життя. Але наші хлопці стоять на фронті задля того, щоб наші діти посміхалися, мали можливість навчатися, гарно відпочивати.

А ми повинні зберігати українські традиції, і зараз вишивати, щоб через 20 - 200 років наші нащадки дивилися на ці роботи і надихалися Незламним Запоріжжям.

У Незламному хабі Запоріжжя ми презентували частину колекції вишитих кульок. Прикрасили ялинку. Провели майстер-класи з виготовлення янгеликів. Зробили виставку чудових мотанок наших майстринь. Всіх гостей пригощали кексами, які випікає наша Берегиня Марина Гармаш, а вона весь час готує смаколики для госпіталя, для хлопців на фронті.

Не шукайте ніякої зради! Ялинка повинна бути в місті - своя, українська, автентична, створена руками дівчат — волонтерів.

Я бачила, як посміхалися наші гості, які вони були щасливі! Вірю, що всі, хто доторкнеться до наших кульок, стануть щасливими! Всю цю колекцію ми даруємо нашому незламному Запоріжжю.

Хочу щиро подякувати всім панянкам які вишивали, проводили майстер - класи: це — Лариса Середа, Люсі Гармаш, Тетяна Дем’янова, Віра Лобач, Анна Мартенс, Ольга Долгушина, Вікторія Бієнко (Київ), Тетяна Соловйова, Олена Серединська, Інна Євстігнєєва, Марина Широкова, Світлана Шиян.

Дякую майстрині із Сумм Юлії Покидченко, яка спеціально для запорізької ялинки створила унікальні розписні пряники".

Олена Шевчук додала, що на цьому "берегині" не зупиняються. І далі ще будуть презентації їх вишиваних кульок і ялинок в Запоріжжі.

А поки приходьте до Незламного хабу, фотографуйтеся, робіть фотосесії, і надихайтеся нашою Україною!

***

Нагадаємо, що укриття-простір "Незламний хаб" відкрили у приміщенні колишньої машинної зали Палацу культури "Орбіта" (вул. Вячеслава Зайцева, 9) у червні. Воно слугує сховищем. Періодично тут проводять культурні заходи, переривати які під час повітряної тривоги не потрібно, бо це укриття.

Доступ до Незламного хабу цілодобовий: входи через центральний вхід будівлі ПК "Орбіта" (тепер він називається Центром культурних послуг) або через двері з правої сторони будівлі.

Фото автора та зі сторінки Олени Шевчук у фейсбуці.
Схожі новини: