ВООЗ. Лихоманка Денге: нам загрожує нова пандемія - наскільки вона небезпечна

Переглядів: 551

23 липня 2023 12:56

ВООЗ. Лихоманка Денге: нам загрожує нова пандемія - наскільки вона небезпечна фото

Цю лихоманку преносять комарі, яки через глобальне потепління почали міграцію на північ. Фахівці кажуть, що у групі ризику половина населення Землі.

ВООЗ попередила, що насувається нова загроза - лихоманка Денге. У групі ризику перебуває половина планети. 

Про це пише Reuters. 

"Цьогорічна кількість випадків лихоманки Денге може досягти майже рекордного рівня. Частково це сталося через глобальне потепління. Воно сприяє комарам, що поширюють хворобу. Близько половини населення світу наразі перебуває у групі ризику", - заявив спеціаліст відділу ВООЗ із боротьби із забутими тропічними хворобами.

Відомо, що в 2019 році кількість зареєстрованих у ВООЗ випадків досягла рекордного рівня: 5,2 мільйона випадків у 129 країнах. А за шість місяців 2023 року вже є понад 4 мільйонів випадків.

"Цифра в основному залежить від сезону азіатських мусонів. На Американському континенті вже зареєстровано близько 3 мільйонів випадків захворювання. Є високий ризик щодо південного поширення в Болівію, Парагвай та Перу. Загалом у групі ризику - половина планети", - пояснив посадовець ВООЗ. 

Саме комахи переносять вірусну лихоманку Денге від хворої людини до здорової. Маскою від них не врятуєшся - один укус може бути заразним. Клімат сприяє як міграції комарів у дедалі північні регіони планети, так і їхній плодючості. 

В Аргентині, яка зіткнулася з одним із найстрашніших спалахів лихоманки Денге за останні роки, додумались стерилізувати комарів. Роблять це радикально - за допомогою малих доз радіації. Вона змінює їхню ДНК, уражені радіацією комахи перестають розмножуватись. Але бажаних результатів немає - комарів все одно багато.

Цікаво, що при температурі +45 градусів комарі гинуть. Оскільки цього літа від пекельної спеки потерпають не лише Африка, Азія й латинська Америка, а й також Європейський континент - комарі сунуть на північ, де для них більш комфортна температура. І це, кажуть у ВООЗ, також нові ризики для людей.   

"Комар - дуже розумна комаха. Він може розмножуватися в резервуарах для зберігання води, де температура не підіймається так високо. Боротись з ним людині складно", - зазначають фахівці ВООЗ. 

Ще чотири роки тому ВООЗ оцінила лихоманку Денге як одну з десяти загроз здоровʼю людства. Цю хворобу спричинює збудник - вірус Денге (DENV). Людина з лихоманкою Денге є джерелом інфекції упродовж 4–5 днів (максимум 12 днів). 

Класична лихоманка Денге людину не вбиває, хоча протікає дуже важко. Температура тіла підіймається до 40-41 градусів і тримається 7-10 днів, її важко збити навіть сильними ліками. А от геморагічна та шокова форма хвороби часто призводять до смерті через набряк головного мозку або легенів. 

 




Схожі новини: