100 днів на посаді: голова Запорізької ОДА розповів, що вже вдалося зробити і про плани на найближчий час
18 травня 2024 21:31

Виклики війни, перезавантаження області, обʼєднання зусиль влади, військових, міжнародних партнерів, бізнесу, громадськості, молоді, волонтерів для розвитку регіону.
Підсумки перших 100 днів роботи і найближчі плани голова Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров представив на «Запорізькій платформі співпраці та розвитку 2024», яка обʼєднала понад 250 учасників. Серед них – представники влади, військових, бізнесу, громадських організацій, міжнародних партнерів, освітян, медиків, волонтерів, духовенства, молоді.
Враховуючи виклики сьогодення, нова команда зосередилася на семи основних напрямках роботи. Це – укріплення оборони, допомога армії, підтримка військових, ветеранів та їхніх родин, безпека та комфорт мешканців, розвиток економіки, міжнародна співпраця, зміцнення національної ідентичності.
- Головний пріоритет нашої роботи – люди: цивільні та військові. Їхні потреби, прагнення, сподівання. Влада повинна працювати для людей! – відзначив Іван Федоров.
Пріоритет№1 - допомога Силам оборони
Враховуючи наближеність до лінії фронту та окупацію понад 70% області, допомога силам оборони – пріоритет №1. Відразу після призначення Іван Федоров оголосив, що у Запорізькій області на потреби військовим громади разом зберуть 1 млрд гривень. Тепер же мета — 2,5 млрд.
- У 2023 році область виділила на армію 300 мільйонів гривень. З початку цього року уже зібрано півтора мільярда гривень. До виконання цієї задачі долучилися 95% громад регіону. На ці кошти вже придбано 6 тисяч дронів, 40 пікапів, сотні антидронових рушниць, засобів РЕБ та іншої техніки, - розповів голова ОДА. – Допомагаємо військовим не тільки на Запорізькому, а й на інших напрямках. На Харківщині воює наша запорізька 110-та бригада тероборони. Передаємо обладнання і техніку нашим бійцям. Разом із військовим командуванням і бригадами визначаємо потреби захисників і миттєво надаємо допомогу.
Загалом у планах на рік – зібрати 2,5 мільярда гривень. І передати військовим десятки тисяч дронів, тисячі РЕБів, сотні авто та іншого обладнання.
Іван Федоров також нагадав, що у Запоріжжі відкрили другий у країні після Львова Центр рекрутингу української армії. Його вже відвідали понад 1000 чоловік і жінок. 120 з них обрали посади і вже незабаром підпишуть контракт на службу в ЗСУ. У центрі не видають повістки, тут допомагають консультативно — розповідають про вакансії у ЗСУ, Національній гвардії України, Державній прикордонній службі.
Він відкритий у Центральному ЦНАПі Запоріжжя, що дуже зручно для відвідувачів.
Фортифікаційні споруди
На будівництво уряд виділив у цьому році рекордні 2,5 млрд гривень. Іван Федоров пояснив, чому вважвє будівництво фортифікацій дуже важливою справою.
- Дехто вважає, що фортифікації – це замороження лінії фронту та припинення просування української армії. Але це не так. Фортифікації – це додатковий час і платформа для маневру Сил оборони України. Коли один напрямок вже укріплений, це можливість сформувати резерви. Це збережені життя військових, захист цивільних у містах і селах, щоб ворог навіть не думав піти далі лінії фронту, - зазначив очільник регіону.
Укриття і безпечні школи
Обстріли мирних громад, руйнування житла та інфраструктури, нескінченний потік біженців, що рятуються від жахіть війни. З перших днів повномасштабного вторгнення громади Запорізької області об’єднали зусилля, щоб протистояти ворогу.
І нині продовжують допомагати військовим, відновлювати зруйноване, будувати школи-укриття, розвивати міжнародну співпрацю та зміцнювати національну ідентичність.
- Гостра потреба мешканців Запорізької області – безпечні умови життя і праці. Це важливо як для людей, так і для економіки регіону. Якщо ми цього не забезпечимо, працювати буде нікому, бо люди покинуть регіон. Наша задача – зупинити відтік населення, – наголосив Іван Федоров.
У планах обласної влади — встановити 100 зупинок-укриттів, у яких при ракетних обстрілах можна сховатися від уламків. Також, за словами Івана Федорова, планується встановити 500 вуличних відеокамер з розпізнаванням облич.
У регіоні вже реалізується програма «Безпечна школа офлайн», завдяки якій 10 тисяч учнів мають змогу навчатися офлайн у 51 школі Запоріжжя та Запорізького району.
– У планах – забезпечити офлайн-навчанням ще 50 тисяч учнів. Будемо облаштовувати укриття й надалі. А головне маємо мега-план – побудувати 10 підземних шкіл — як у Запоріжжі, так і громадах району! Вже закінчуємо тендери на перші 5 проєктів, – повідомив Іван Федоров.
Ще один проєкт, який буде реалізовувати команда очільника ОВА - «швидка відбудова». З початку широкомасштабного вторгнення росія зруйнувала у Запоріжжі 12 багатоповерхівок. Зараз відновлювальні роботи йдуть на десяти. Проте, за словами Івана Федорова, планується відновити до кінця року всі. Мешканці двох зруйнованих вщент під“їздів по Зестафонській,8 отримають сертифікати на придбання нового житла.
Підтримка бізнесу
Команда Івана Федорова ставить собі за мету відновлення економічного потенціалу області. За словами очільника ОДА, запорізькі підприємці - «сучасні економічні герої».
Втрата ринків збуту, ускладнення логістики, інфляція, дефіцит персоналу. Попри важкі випробування, пов’язані з війною, запорізький бізнес продовжує працювати, створювати робочі місця та сплачувати податки, підтримуючи економіку регіону і держави.
Цьогоріч з обласного бюджету на підтримку бізнесу спрямують 11 мільйонів гривень. Просуватимуть запорізьких виробників через урядову програму «Зроблено в Україні».
– Наш принцип: підприємці мають платити податки. І нічого, крім податків. Тож направимо на підтримку бізнесу безпрецедентну для нашого регіону суму – 11 мільйонів гривень: на виплату відсотків за кредитами банків (5 млн), гранти на відкриття власної справи ветеранам війни (3 млн), гранти для виробництва безпілотників (3 млн), – зазначив посадовець.
До речі, для захисту бізнесу в області планують створити посаду бізнес-омбудсмена.
Магніт для донорів
Підбиваючи підсумки, Іван Федоров наголосив, що за 100 днів роботи Запорізька область стала центром підвищеної уваги. І якщо раніше її асоціювали із внутрішніми проблемами, то сьогодні сюди їдуть міністри та міжнародні партнери. І з усіма, а приїжджали 6 міністрів і понад 20 міжнародних партнерів, вдалося домовитися про ресурси на розвиток.
– Наша мета – зробити область магнітом для донорів і центральних органів влади. Ми маємо всі умови для успішного розвитку і готові працювати, аби зробити наш регіон безпечною та комфортно домівкою для людей, міцним щитом від ворога і майбутнім плацдармом для звільнення всіх окупованих територій, – підсумував Федоров.
По суті
Форум «Запорізька платформа співпраці та розвитку 2024» – це майданчик для обміну ідеями і пошуку спільних рішень подолання викликів війни і побудови успішного майбутнього для Запорізької області та України.
За матеріалами Запорізької ОДА